A HEALTHY LIFE
THATʼS WHAT WE WORK FOR

O bolesti v krku




Hrdlo začína v zadnej časti ústnej dutiny a pokračuje do horných dýchacích ciest a tráviaceho traktu a skladá sa z troch častí:
mandle, hltan a hrtan. Krkom sa do organizmu dostáva vzduch, prach a potraviny, ale s filtračným pruhom pre všetky baktérie, víry a ďalšie dráždivé látky,
ktoré do neho môžu preniknúť. Úloha hrdla spočíva v zachytení dráždivých látok a ich vypudenie skôr, ako spôsobí ďalšie ťažkosti.
Tento proces môže viesť k zápalu v krku alebo k infekcii hrdla.

Bolesť v krku

Príčiny bolesti v krku

Bolesť v krku je často známkou toho, že môžete mať v tejto oblasti infekciu, ale podráždenie hrdla, začervenanie a opuch môžu mať aj iný pôvod - napríklad cigaretový dym, znečistené životné prostredie, namáhané hlasivky a dokonca aj zmeny teploty vzduchu.
Existuje veľa príznakov bolesti v krku a infekcie hrdla, od nepríjemných škrabavých bolestí pri prehĺtaní, až po náhly chrapľavý hlas.  

Bolesti v krku naviac môžu sprevádzať ďalšie príznaky, ako napríklad:
  • Nádcha
  • Opuchnuté uzliny
  • Bolesť hlavy
  • Bolesti svalov a kašeľ
  • Problémy s krkom ako napríklad zápal (začervenanie a opuch) hrdla - môže ísť o bolesť iba na jednej strane

Na trhu našťastie existuje veľa liekov proti bolesti v krku. Existujú prípravky, ktoré môžu pomôcť ukľudniť bolesť v krku, napr. Sprej Halset s dexpanthenolom, ktorý si môžete zakúpiť vo vašej lekárni.
Pri liečbe by sa organizmus nemal preťažovať, ideálne je si na pár dní ľahnúť. Je nutné dodržiavať pitný režim (zvlášť pri horúčkach) a vzdať sa fajčenia. Uzdraveniu napomáha i suchý zábal krku. V prípade bakteriálnych angín sa osvedčil Priessnitzov zábal – na krk sa dá mokrá, ale vyžmýkaná  látka namočená vo vode izbovej teploty, cez ňu suchá silnejšia látka, prípadne ešte šál. Zábal sa dá dole zhruba po hodine, môže sa opakovať niekoľkokrát denne.
Pokiaľ je bolesť v krku sprevádzaná vysokými teplotami a veľkými prehĺtacími ťažkosťami, je potrebné vyhľadať praktického lekára. Ten po prehliadke ústnej dutiny a podľa ďalších príznakov (charakter bolesti, doba jeho trvania, okolnosti ich vzniku a zhoršovanie, prípadne výteru z krku a mandlí) začne liečbu. Bakteriálne infekcie sa zvyčajne liečia antibiotikami, u vírusových sa znižuje teplota a používajú sa prípravky obmedzujúce bolesť v krku. Lekára je potrebné vyhľadať vždy, pokiaľ bolesť v krku trvá dlhšie než týždeň, alebo je sprevádzaná závažnejšími či neobvyklými príznakmi (sťažené dýchanie a prehĺtanie, bolesť čeľustných kĺbov, krv v slinách či bolesť v uchu).





Ako sa vyhnúť bolestiam v krku
To najlepšie, čo môžete urobiť, je na prvom mieste zabrániť infekcií alebo podráždeniu krku. 

Pokiaľ chcete mať v boji s bolesťou v krku šancu, skúste nasledujúce:

  • Vyhnite sa kontaktu s tými, ktorí trpia bolesťami v krku
  • Vyhnite sa dráždivým latkám, ktoré môžu spôsobiť začervenanie a opuch. Uvedomte si, že cigaretový dym, znečistenie, zvyšovanie hlasu alebo dokonca zmeny klimatizácie (pokiaľ ide o krk, nie je klimatizácia rozhodne váš priateľ)
  • Dýchajte nosom. Váš nos funguje ako vynikajúci filter baktérií a iných škodlivých dráždivých látok a pomáha ohrievať vzduch, ktorý nasávate do pľúc
  • Upravte svoj jedálniček - dôležité vitamíny v ovocí a zelenine pomôžu podporiť Váš imunitný systém
  • Obmedzte fajčenie a vyhýbajte sa cigaretovému dymu
  • Pravidelne prehĺtajte. Sliny, ktoré sa tvoria vo vašich ústach, pomáhajú pri "preplachovaní" hrdla
  • Veľa pite – dúšok vody pomôže zmierniť sucho v krku